Blog > Komentarze do wpisu

Brytyjscy aktorzy w serialach amerykańskich

Ponad rok temu pisałem o amerykańskiej mani podkradania seriali brytyjskich (do zobaczenia TUTAJ). Artykuł ukazywał listę remake'ów dokonanych przez filmowców z USA. Kiedy w maju wielkie amerykańskie stacje ogłaszały swoje programy na nadchodzący sezon zacierałem ręce w oczekiwaniu na jakieś tytuły znane z telewizji Zjednoczonego Królestwa, na podstawie których za Atlantykiem opracowano lokalne wersje. Z mojego wyczekiwania nic nie wyszło, co nieco mnie rozczarowało. Okazuje się, że w tym roku, na jesień, Amerykanie nic nie remake'ują. Dziwne jak na ten naród, prawda? Przy dokładniejszym przyjrzeniu się ofertom poszczególnych stacji można zauważyć inną tendencję związaną z USA i Wielką Brytanią. Otóż okazuje się, że kanały telewizyjne ze Stanów podkupują obsadę od podwładnych Królowej Elżbiety II. Nie ma się co dziwić aktorom brytyjskim, że tak chętnie przechodzą na stronę konkurencji. Większe gaże i ogromna widownia otwierają drzwi do międzynarodowej kariery. Zapraszam do zapoznania się z serialami, w których w głównych rolach (lub drugoplanowych) zostali obsadzeni aktorzy pochodzący z kraju Beatlesów. Kolejność przypadkowa :)

House – serial powraca z szóstym sezonem. A w roli głównej Hugh Laurie urodzony w Oxfordzie w Anglii. Zanim zrobił karierę jako charyzmatyczny doktorek, aktor występował u boku Rowana Atkinsona w „Czarnej Żmii”. Już wtedy ujawnił ogromny potencjał i warsztat aktorski. Ponadto wraz z innym komikiem Stephenem Fry'em, Laurie prowadził program rozrywkowy oparty na skeczach „A Bit of Fry and Laurie”. Jeszcze w latach 90-tych, odtwórca roli doktora House'a pojawił się w produkcji, prze którą przewinął się niemal każdy aktor i statysta z Wielkiej Brytanii - „The Bill”. Później, z bardziej znanych tytułów, Laurie wystąpił gościnnie w serialu „Przyjaciele” oraz w dwóch epizodach „Tajniaków” („Spooks”). Od pięciu lat aktor doskonale radzi sobie jako ekscentryczny lekarz z niekonwencjonalnym podejściem do leczenia i pacjentów.

 

Lie to Me – główny bohater to doktor Cal Lightman, w którego wciela się Tim Roth urodzony w Londynie, w Anglii. Roth nie posiada zbyt wielu ról w serialach na swoim koncie. Co najwyżej pojawiał się w filmach telewizyjnych. Oprócz tego, głównie występuje w kinowych obrazach („Wściekłe psy”, „Pulp Fiction”). Za „Rob Roya” otrzymał nominację do Oskara dla Najlepszej Drugoplanowej Roli Męskiej. Jego ostatni występ w produkcji kraju w którym się urodził to film telewizyjny „Skellig” - magiczna baśń dziejąca się w czasach dzisiejszych zrealizowana dla stacji Sky1.

 

 

 

The Philanthropist – najnowsza produkcja stacji NBC. W roli seksownego miliardera James Purefoy urodzony w Somerset, w Anglii. Wcześniej aktor wystąpił w roli Marka Antoniusza w wysokobudżetowym „Rzymie”, który był głównie produkcją brytyjską. Poza tym, można było go zobaczyć w „Targowisku próżności”. Z filmów kinowych, w których gra Purefoy można wymienić choćby „Resident Evil” czy „Obłędnego rycerza”.

 

 

 

The Forgotten – serial o grupie detektywów amatorów. W roli głównej Rupert Penry-Jones urodzony w Londynie, w Anglii.. W Wielkiej Brytanii aktor najbardziej znany jest z roli Adama Cartera z sensacyjnych „Tajniaków” gdzie wystąpił już w 41 odcinkach. Ostatnio pojawił się także w mini-serialu o naśladowcy Kuby Rozpruwacza - „Whitechapel” oraz w dwóch filmach telewizyjnych - „Burn Up” oraz „39 Steps”. Na początku swojej kariery, Penry-Jones zagrał także w zwariowanym sitcomie „Absolutnie Fantastyczne”.

Flash Forward – przewidywany następca „Zagubionych”. Jako Olivia Benford (wcale nie główna rola) - pierwsza kobieta w zestawieniu – Sonya Walger, kolejna osoba na liście urodzona w Lodnynie, w Anglii. Widzom amerykańskich produkcji aktorka ta doskonale jest znana z roli Penny w „Lost”. Zanim w Stanach zagrała we „Wzorze”, „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku”, czy „Terminator: Kroniki Sary Connor”, w swoim rodzinnym kraju wystąpiła w „Morderstwach w Midsomer” oraz innym kryminale „The Vice”.

 

Happy Town – produkcja o pozornie szczęśliwym miasteczku, które skrywa brutalną tajemnicę. W tym serialu wystąpi Irlandczyk Sam Neil. Aktor znany jest ze swoich ostatnich występów w „Dynastii Tudorów”, gdzie grał kardynała Thomasa Wolsey oraz z „Crusoe”, w którym wcielił się w rolę Jeremiah Blackthorna. Neil zanim zaczął karierę w Stanach, zasłynął w brytyjskiej produkcji „Reilly: Ace of Spies”.

Past Life – serial podejmujący tematykę reinkarnacji. W jednej z ról Nicholas Bishop urodzony w Swindon, w Anglii. W trakcie kariery aktorskiej Bishop nie pojawiał się w rodzimych produkcjach. Szybko wyemigrował do Australii i tam występował w takich serialach jak choćby „Szczury wodne”. W „Past Life” wciela się w rolę Price'a Whatley – byłego policjanta z wydziału zabójstw.

 

Three Rivers – medyczny serial o oddziale transplantologów. Jako szefowa chirurgi - Julia Ormond urodzona w Epsom, w Anglii. Jako nowicjuszka w świcie telewizji, aktorka zagrała w serialach „Traffik” oraz „Capital City”. Ostatnio można było ją zobaczyć w „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku” oraz na wielkim ekranie w „Ciekawym przypadku Benjamina Buttona”.

Okazuje się, że informacja jest nieaktualna. Stacja postanowiła zrealizować pilota od początku a Julia Ormond już w nim nie wystąpi.

 

 

The Good Wife – obyczajówka o kobiecie, która musi podnieść się po upokarzającej seks-aferze jej męża polityka. W jednej z ról Archie Panjabi urodzona w Edgare, w Anglii. Z najbardziej znanych tytułów brytyjskich, aktorka pojawiła się w „Life on Mars” jako dziewczyna Sama Tylera – Maya, oraz w „Milczącym świadku”. Ponadto, Panjabi użyczyła swojego głosu do kreskówki „Listonosz Pat”. Aktualnie można ją oglądać na BBC2 w „Personal Affairs”.

 

Accidentally on Purpose – sitcom o kobiecie, która próbuje ułożyć sobie życie po tym jak zachodzi w ciążę z przypadkowym facetem. W roli przyjaciółki głównej bohaterki Ashley Jensen urodzona w Szkocji. Ta aktorka pojawiła się w całej masie produkcji brytyjskich. Wystąpiła między innymi u boku Philipa Glenistera i Christophera Ecclestona w „Clocking Off”, w kryminalnym „Milczącym świadku” oraz dwa razy z najśmieszniejszym człowiekiem świata – Ricky'im Gervaisem w „Biurze” oraz świetnych „Statystach”. W Stanach, Jensen znana jest z roli Christiny McKinney z „Brzyduli Betty”.

 

 

środa, 24 czerwca 2009, patoriku
Brytyjscy aktorzy w serialach amerykańskich

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Anneke, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/11/06 12:57:29
Jeszcze jest Walijczyk Matthew Rhys w Brothers & Sisters :)
-
Gość: magnolia, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/08/11 13:11:34
i jeszcze znakomity Damien Lewis! - "Kompania braci", "Life", a ostatnio "Homeland". ostatnio także Ciaran Hinds - w "Political Animal". i pewnie jeszcze wielu innych.
Twoja wyszukiwarka