Blog > Komentarze do wpisu

Titanic ponownie na ekranach

 

...tych małych i dużych. Do kin wchodzi jedno z najsłynniejszych dzieł Jamesa Camerona w odświeżonej wersji, czyli Titanic 3D. Dla telemaniaków stacja ITV również odgrzała starego, ale popularnego kotleta na tę okazję.

Skąd to odgrzewanie dawno już przetrawionej celulozy filmowej? W tym roku mija okrągła setna rocznica najsłynniejszej katastrofy podróżniczej XX wieku. Historię znają wszyscy. Największe dzieło brytyjskiej inżynierii wypływa w rejs z Southampton w Anglii do Nowego Jorku w USA i 15 kwietnia 1912 roku tonie gdzieś po drodze. 

Produkcja ITV to mini-serial, który w czterech odcinkach opowiada nam tę historię na swój sposób. Pilot miał swoją premierę najpierw w Kanadzie, 21 marca a dopiero później na ITV1, 25 marca.

Serial przedstawia bohaterów z różnych grup społecznych. Są to zarówno postaci prawdziwe jak i fikcyjne. Ich dzieje stopniowo przeplatają się przez pierwsze trzy odcinki, z których każdy kończy się cliffhangerem. W finale serialu wszystkie ważniejsze wątki zbiegają się razem i poznajemy kto ocaleje z katastrofy. Skarb z wraku Titanica dla tego, co odgadnie na kiedy planowana jest emisja ostatniego odcinka. Zgadza się, czwarty epizod zaplanowano na noc 15 kwietnia.

Z opisu nic odkrywczego, taka struktura była we wszystkich poprzednich ekranizacjach tej historii. 

Większość zdjęć powstawała w Budapeszcie na specjalnie do tego celu przygotowanych planach filmowych mających udawać części statku. Pokład spacerowy mierzył 60 metrów a pokład łodziowy 50 metrów. Pozostałe plany to 75 metrów długich korytarzy oraz wnętrz. 

Dużym plusem produkcji jest scenarzysta serii - Julian Fellowes - zdobywca Oscara za scenariusz do filmu Gosford Park oraz twórca innych produkcji, z których zapewne najbardziej znaną jest wspomniana niedawno na blogu Downton Abbey. Swoją drogą, ciekawe czy w Titanicu pojawia się jakaś postać związana z tym wcześniejszym serialem, no bo w końcu od zatonięcia tego liniowca zaczyna się cała seria Downton.

Drugi epizod już w niedzielę 1 kwietnia na ITV1.

 

ZWIASTUN:czwartek, 29 marca 2012, patoriku
Titanic ponownie na ekranach Titanic 3D James Cameron titanic dramat Julian Fellowes downton abbey

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Twoja wyszukiwarka