Blog > Komentarze do wpisu

The Tunnel - znakomity remake duńskiego kryminału

Skończyłem oglądać drugi odcinek The Tunnel i naprawdę jestem pod ogromnym wrażeniem. Brytyjczycy przy pomocy strony francuskiej odwalili kawał dobrej roboty. Oczywiście ich pomysł nie jest oryginalny, bo serial wzoruje się na duńsko-szwedzkiej produkcji Bron (w Polsce emitowany jako Most nad Sundem). Amerykanie także zdążyli już nakręcić ich remake pt. The Bridge. Wersji z USA nie oglądałem, dlatego nie będę oceniał ani nie będę porównywał z pozostałymi. The Tunnel jest znakomicie zrealizowanym serialem. Mimo, że znam fabułę i co najgorsze, wiem jak skończył się oryginał, to i tak ta wyspiarska wersja wciąga bez reszty.

Historia w telegraficznym skrócie - serial zaczyna się, kiedy w tunelu łączącym Anglię i Francję (Eurotunnel), a dokładnie w połowie jego długości i na granicy obu państw, zostają znalezione zwłoki pewnej kobiety. Z racji na nietypową zbrodnię, w śledztwo włączają się przedstawiciele policji z obu tych państw. Jak się później okazuje, to dopiero początek zabawy jaką dla detektywów prowadzących dochodzenie zaplanował morderca. Dzięki temu też akcja co chwilę toczy się w Anglii i Francji. 

A co takiego mnie zachwyciło w The Tunnel? Znakomita adaptacja oryginału na lokalne warunki. Produkcja nie została jedynie przetłumaczona. Twórcy brytyjsko-francuskiej wersji dołożyli wszelkich starań aby serial oddawał realia życia miejscowości obu krajów położonych w pobliżu Eurotunelu oraz aby obrazował różnice między głównymi bohaterami - detektywami prowadzącymi dochodzenie. The Tunnel nie jest ślepą adaptacją duńskiego pierwowzoru. Już w pierwszym odcinku zaczynają się pewne odstępstwa od oryginału, a w drugim jest ich coraz więcej.

W rolach głównych Stephane Dillane (Gra o Tron, Hunted) oraz Clémence Poésy  (Birdsong, The Hollow Crown, Gossip Girl).

Serial można oglądać w czwartki na kanale Sky Atlantic. 

Druzgocząca końcówkę drugiego epizodu oprawiono świetną muzyką. W tle pojawia się utwór znany jako ludowa piosenka z Irlandii, która znakomicie oddaje klimat finałowej sceny. Na YT można znaleźć dziesiątki różnych wykonań, ale ta poniżej chyba najbardziej przypomina wersję z serialu: 

ZWIASTUN:sobota, 26 października 2013, patoriku
The Tunnel - znakomity remake duńskiego kryminału kryminał The Tunnel

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2013/11/04 13:45:18
Podoba mi się aktorka - skoro mówisz, że wart zobaczenia, trzeba zobaczyć ;)
-
2013/11/23 04:52:31
swoim wpisem zaintrygowałeś mnie i zapisuje tą pozycje do obejrzenia :)
-
Gość: Trycja, *.skybroadband.com
2016/10/18 21:55:16
O ile podobała mi sie pierwsza seria, to druga juz mnie nie zachwyciła, strasznie to wszystko było pogmatwane.
Twoja wyszukiwarka