Blog > Komentarze do wpisu

"Ross Poldark" - recenzja i konkurs

rp

"Poldark" to zeszłoroczny hit serialowy. Pierwszy sezon to adaptacja w zasadzie dwóch pierwszych powieści cyklu autorstwa Winstona Grahama. Już jutro (17.02) polską premierę będzie miała pierwsza z nich – „Ross Poldark” (a premiera drugiej już niedługo). Książka będzie dostępna zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.

Warto dodać, że nie jest to pierwsza próba zekranizowania serii przez brytyjską telewizję. Najpierw, w latach 70., próbowała stacja BBC. Powstały dwa sezony, które liczyły 29 odcinków. Później, w 1996, stacja HTV stworzyła pilot nowego serialu, lecz po ogólnym niezadowoleniu i protestach fanów, produkcję porzucono. No i wreszcie najnowsze podejście BBC One, które już wygrało kilka nagród (m.in. TV Choice Award czy NTA).

Winston Graham sagę o Poldarkach rozpoczął od powieści „Ross Poldark” wydanej w 1945 roku. Cała seria liczy 12 książek. Fabuła skupia się na rodzie Poldarków. Ich wzloty i upadki opisane są na tle XVIII i XIX wiecznej Kornwalii.

Powieść rozpoczyna się w momencie powrotu Rossa Poldarka z wojny w Ameryce do Kornwalii (właściwie prolog opowiada historię dziejącą się trochę wcześniej). Po przyjeździe w rodzinne strony czekają go niemiłe niespodzianki. Ukochana zaręczyła się z jego kuzynem, majątek, który odziedziczył jest w stanie ruiny, a służący, którzy mieli go odebrać, woleli urządzić sobie libację. Po niemiłych początkach czas zabrać się za odbudowę majątku, pomoc okolicznym mieszkańcom i walkę o miłość.

Autor dużą wagę przyłożył do opisów krajobrazu. Są one bardzo plastyczne, a co ważniejsze, nie nudzą. Kolejnym aspektem książki są wielopłaszczyznowi bohaterowie. Nie ma ludzi czarno-białych. Większość ma w sobie zarówno coś, za co ich lubimy, jak i coś odpychającego. Warto zwrócić uwagę na doskonale przedstawione różnice społeczne pomiędzy różnymi klasami. Dodatkowo uwydatnia to stosowana gwara.

W ogóle książkę czyta się bardzo szybko (jeśli tylko przebrniecie przez prolog). Mimo ponad 460 stron, nie ma czasu na nudę. Po części wpływ na to ma fakt, że powieści bliżej do czytadła niż arcydzieła literatury. Ale czy to minus? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Ja na lekturze miło spędziłem czas.

Z okazji premiery „Rossa Poldarka” w Polsce zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie, w którym można wygrać egzemplarz książki.

Regulamin konkursu:

  1. Polub fanpage naszego bloga na Facebooku (www.facebook.com/serialebrytyjskie).
  2. Odpowiedz poprawnie na pytanie: Na podstawie jakich powieści powstał pierwszy sezon serialu "Poldark"?
  3. W kilku zdaniach (max 2-3) odpowiedz na pytanie: Co, w przypadku tej samej historii jest lepsze, książka czy adaptacja filmowa/serialowa?

Osoba, która spełni powyższe wymagania i udzieli najbardziej kreatywnej odpowiedzi na pytanie ad 3., otrzyma książkę "Ross Poldark".

Odpowiedzi na konkurs, wraz z linkiem do Waszego profilu na fb, możecie wysyłać na maila: serialebrytyjskie@gazeta.pl do godziny 23:59 dnia 16.02.2016.

Wyniki ogłosimy dzień później.

Powodzenia

 

wtorek, 16 lutego 2016, gidiowicz
Tagi: bbc
"Ross Poldark" - recenzja i konkurs bbc

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Twoja wyszukiwarka