Wpisy z tagiem: Inside Men

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Kilka godzin temu BBC wypuściło zwiastun do nowego, czteroodcinkowego serialu pt. What Remains. Mam wrażenie, że ten urokliwy trailer jest lepszy niż zapowiadany serial. Coś jest w tych zwiastunach od BBC, że urzekają od pierwszego kadru, pierwszej nuty i pierwszych słów narratora. Tak samo jest z What Remains. Musiałem obejrzeć go po raz drugi, żeby skupić się na treści narracji, która wcześniej umknęła mi w dźwięku muzyki i cieniu obrazów. 

BBC promuje tę produkcję jednym zdaniem, które spokojnie wystarczy na opisanie fabuły:

"Szczątki Melissy znaleziono po dwóch latach, dlaczego sąsiedzi chcieliby jej śmierci?"

Premiera: jak zwykle nie wiadomo kiedy

Obsada: jak zwykle doborowa - Russell Tovey (Him & Her, Being Human), Stephen Mackintosh (Inside Men, Criminal Justice), David Bamber (The Hollow Crown, The King's Speech), Victoria Hamilton (Lark Rise To Candleford, Toast), Indira Varma (Luther, Silk

TRAILER:sobota, 18 lutego 2012


(źródło: bbc.co.uk)

... i z jednej strony nie mogę się doczekać, a z drugiej jestem zawiedziony, że to tylko cztery odcinki. 

Pierwszy odcinek solidnie mnie zachęcił, drugi wciągnął jeszcze bardziej, a trzeci umocnił w przekonaniu, że jest to serial, który fabułą i napięciem śmiało może konkurować z Sherlockiem. Tak, to nie przeklawiaturzenie. Inside Men jest dokładnie przygotowaną produkcją, która potrafi oczarować widza głębią postaci i dopracowaną historią. Każdy epizod stara się wytłumaczyć pobudki działań głównych bohaterów. Każdy bohater prezentuje otchłań swojej osobowości, która rzadko przedstawiona jest w jaskrawych kolorach. 

Co odróżnia ten serial od innych o podobnej tematyce? Na pewno sposób narracji. Na przemian widzimy wydarzenia samego napadu oraz jego następstwa, a także to, co działo się na dziewięć miesięcy wcześniej i doprowadziło do całego zajścia. Najciekawszą postacią jest główny bohater - John, który z pozoru wydaje się być milutkim szefem słuchającym albo nawet wręcz bojącym się własnych pracowników. Nic bardziej mylnego. Widzimy jego przemianę z wzorowego kierownika miesiąca do mózgu całego przedsięwzięcia. Jeśli oglądacie inne seriale, to zauważycie pewne podobieństwo do Waltera White'a z Breaking Bad. Przykładny mąż i ojciec staje się groźnym przestępcą, którego szuka lokalna policja.

Przychodzi mi do głowy myśl, że jednak jest pozytywny aspekt krótkich, czteroodcinkowych mini-seriali. Z reguły napakowane są dramatyzmem, nie ma chwili nudy, a i widz nie zdąży przyzwyczaić się do aktorów w danych rolach. Przez co w kolejnych produkcjach dana twarz nie kojarzy nam się z wcześniejszymi tytułami, w których ją ujrzeliśmy. 

Moja ocena wzrosła - 9/10.

niedziela, 05 lutego 2012


(źródło: bbc.co.uk)

 

Kilka dni temu (02.02.12) BBC1 wyemitowało pilota opowieści o skoku na pokaźną kwotę gotówki - 172 miliony funtów. Pierwszy odcinek Inside Men to porządnie przyrządzone danie dla widza głodnego nowych doznań. Serial zaczyna się we wrześniu, kiedy to dochodzi do napadu na magazyn, w którym przelicza się i przechowuje gotówkę dostarczaną z banków, sklepów czy supermarketów. Kilka scen przemocy, kilka scen napięcia i mamy retrospekcje do stycznia tego samego roku. Poznajemy głównych bohaterów oraz ich problemy osobiste, które motywują ich do skoku na 172 miliony funtów w gotówce. Pomysł szalony, bo przecież jak sami mówią, nikt już nie kradnie takiej ilości cashu w czasach gdy większość przekrętów robi się online.

Wszystko jest ładnie, zgrabnie zrealizowane z świetną obsadą i z sporym udziałem Polaków. Niestety, obraz naszych rodaków jest jednoznaczny (a przynajmniej w pilocie) - jesteśmy złodziejami. Ta cecha przedstawiona jest w postaci jednej z bohaterek, która zostaje najpierw kradnie 20 funtów a później regularnie podbiera ubrania w sklepie odzieżowym. Dziewczyna, o bardzo polskim imieniu Dita (może to jakaś forma od 'Edyta', bo osobiście nie znam żadnej Polki z imieniem w takiej wersji jak w serialu), to nie jedyna rodaczka pojawiająca się w tej produkcji. Okazuje się, że w tym magazynie pracuje całkiem sporo Polaków, którzy nieświadomie pomagają w mniejszej wersji przekrętu. 

Oceniłbym serial na 10/10 gdyby nie dwa czynniki - obraźliwy obraz Polaków, oraz niedający mi spokoju motyw z zatrudnianiem obcokrajowców w takiej instytucji, w której obraca się setkami milionów funtów w gotówce. Wydaje mi się, że miejsce, w którym przechowuje się tony funciaków powinno mieć zabezpieczenia na najwyższym poziomie. Powinni też zatrudniać pracowników, którzy mają przeszłość łatwą do sprawdzenia. Bycie obcokrajowcem utrudnia to ostatnie. Na przykład, żeby wstąpić do brytyjskiej policji, potrzeba mieć kilka lat rezydentury brytyjskiej. Aby zostać przyjętym do brytyjskiego wywiadu, trzeba być rodzonym Brytyjczykiem. Stąd, uważam, że zatrudnienie w domu gotówkowym powinno być także nieco trudniejsze i nie każdy Polack mógłby taką pracę otrzymać. Z pewnością nie 17-letnia Dita, która zostaje wyrzucana z każdego zakładu przez swoje złodziejskie zapędy.

Ocena 8/10 - miejmy nadzieję, że utrzyma poziom i jeszcze się rozkręci.  

czwartek, 19 stycznia 2012

Inside Men to historia napadu na bank zorganizowanego przez pracowników ochrony tejże placówki. Serial w czterech odcinkach opowie o przekręcie, a także o tym jak bohaterowie radzą sobie z ucieczką i ukryciem 172 milionów funtów w gotówce. 

W produkcji ma pojawić się polski akcent w postaci 17-letniej imigrantki o jakże polsko brzmiącym imieniu Dita.

W piątek 20 stycznia o godz. 20:15 w The Insitute Francais odbędzie się kinowa premiera serialu w ramach festiwalu telewizyjnego - Totaly Serialized Season 1.  W trakcie tego samego wydarzenie będzie miał miejsce kinowy maraton Misfits, o którym pisałem TUTAJ.

Produkcja była nagrywana w zachodniej części Anglii, w Bristolu i okolicach. Filmik z realizacji można obejrzeć TUTAJ.

W rolach głównych Steven Mackintosh (Camelot, Luther), Ashley Walters (Outcasts, Five Days), Warren Brown (Luther, Single Father) oraz Kierston Wareing (The Shadow Line, The Runaway). 

A kiedy premiera na BBC? Wkrótce. 

Zakładki:
POLECANE
Muzyka serialowa
NEWS
AKTORZY
ALFABETYCZNA LISTA
Animowane
Dramat
Fantasy/Science-fiction
Filmy telewizyjne
Komedia
Kryminał i sensacja
Prawnicze
Przygodowe
Thriller
Tutaj zaglądam
Wojenne
Tagi
Twoja wyszukiwarka